Fakulteta za elektrotehniko  
  Fakulteta za elektrotehniko :: Laboratorij za biokibernetiko :: Študentske strani



na osnovno študentsko stran



MOŽNOSTI ŠTIPENDIRANJA ŠTUDIJA ELEKTROTEHNIKE

Obstaja več ustanov in skladov, ki podeljujejo štipendije za dodiplomski ali podiplomski študij elektrotehnike v Sloveniji.

Kadrovske štipendije predstavljajo temeljno obliko štipendiranja. Podeljujejo jih organizacije in delodajalci v skladu s svojimi potrebami. Zakon ureja minimalno višino štipendije, ki za študente ne smejo biti nižje od 30 % z zakonom določene zajamčene plače, zmanjšane za davke in prispevke, sicer pa sta število razpisanih štipendij in njihova višina odvisna od ekonomske moči in razvitosti posamezne organizacije oziroma delodajalca. Baza podatkov z razpisi kadrovskih štipendij se nahaja na spletnih straneh podjetja AdriaNet.

Republiške štipendije so namenjene študentom, ki bi se sicer zaradi slabih materialnih razmer težko odločili za šolanje. Kandidirajo lahko študenti, ki se izobražujejo po dodiplomskih in podiplomskih študijskih programih z javno veljavnostjo. Namenjene so državljanom Slovenije in Slovencem (če so brez slovenskega državljanstva) za izobraževanje v Sloveniji. Temeljni pogoj je, da dohodek na družinskega člana ne presega z zakonom določenega cenzusa. Republiške štipendije ne more dobiti kandidat, ki je v delovnem razmerju, ki opravlja dejavnost, ki je lastnik oz. solastnik podjetja, v katerem je v preteklem letu ustvaril dohodek, večji od zajamčenega nadomestila plače. Prav tako do nje ni upravičen tisti, ki prejema drugo štipendijo, denarno ali materialno pomoč za šolanje najmanj v višini osnovne republiške štipendije ali ima zagotovljeno brezplačno oskrbo, za kar se šteje, če ima kritih 80 % ali več stroškov oskrbe. Republiške štipendije razpisuje Zavod RS za zaposlovanje.

Zoisove štipendije so namenjene izrazito nadarjenim študentom za dodiplomski in podiplomski študij v Sloveniji, izjemoma pa tudi za šolanje v tujini. Za to štipendijo kandidati ne morejo zaprositi sami, pač pa jih predlaga skupina, sestavljena iz pedagoških, svetovalnih in drugih delavcev šole. Kandidati, ki izpolnjujejo merila izrazite intelektualne ali umetniške nadarjenosti, prejmejo Zoisovo štipendijo ne glede na materialni status njegove družine. Tudi Zoisove štipendije razpisuje Zavod RS za zaposlovanje.

Denarna podpora iz Sklada Hermana Potočnika - Noordunga je namenjena podiplomskim študentom na naravoslovnem in tehniškem področju. Prosilci za denarno podporo morajo biti aktivno vključeni v raziskovalno delo ter se pri tem odlikovati v visoki sposobnosti in ustvarjalnosti. Prosilci ne smejo biti v delovnem razmerju ali prejemati nadomestila za brezposelne pri Zavodu RS za zaposlovanje, opravljati dejavnosti, imeti statusa zasebnika ali samostojnega podjetnika, imeti štipendije ali drugih virov dohodka. Denarno podporo razpisuje Slovenska znanstvena fundacija.

 

Pišite administratorju Zadnja obnova: 16.06.2014